Jak wywierać wpływ na innych? 
6 skutecznych metod

0

Wiedza jak wywierać wpływ na innych jest bezcenna bez względu na to, czy jesteś menedżerem dużej firmy, czy mamą próbującą zapanować nad trójką rozrabiających dzieci. W tym artykule dowiesz się jak wywierać wpływ na innych.

1.Komplementuj
Ludzie kochają komplementy. Kto nie lubi słuchać pochwał? Wszyscy mamy potrzebę bycia docenionym przez innych. Kierowane pod naszym adresem słowa podziwu motywują nas do dalszego działania. Jesteś menedżerem i chcesz, żeby twój zespół pracował wydajniej? Dbaj o swój team nie tylko wtedy, kiedy odnosi spektakularne sukcesy. Komplementuj to, co robią każdego dnia. Badania pokazują, że ludzie, którzy częściej są chwaleni czują pewnego rodzaju powinność wobec osób, które nie szczędzą im pochlebstw.

2.Szukaj podobieństw
Spróbuj dostosować się do swojego rozmówcy. Postaraj się znaleźć rzeczy, które Was łączą, być może macie podobne zainteresowania albo oboje lubicie włoską kuchnię? Obojętnie, co to będzie, ważne, żeby odnaleźć wspólny mianownik. Ludzie mają naturalną tendencję do nawiązywania kontaktów z osobami, które są do nich podobne. Poza tym jesteśmy bardziej skłonni do przyznania racji naszej koleżance, niż zaakceptowania opinii kogoś zupełnie obcego.

3.Podaruj swój czas
Jeśli chcesz, żeby twój współpracownik pomógł Ci w pracy nad ważnym projektem, odpowiednio wcześniej zaangażuj się w jego sprawy. Nie próbuj przekupywać go drogimi prezentami, czy pieniędzmi. Ludzie dużo bardziej cenią w innych chęć do poświęcenia własnego czasu, niż obdarowywanie upominkami. Czekoladę kupisz, naszyjnik kupisz, a czas jest drogocenny. Rezerwując dla kogoś sobotni wieczór, pokazujesz, że jest dla Ciebie ważny. Pomagając innym, możesz liczyć na większą ich przychylność. Nikt przecież nie lubi być dłużny.

jak wywierac wplyw na innych

4.Dokonuj niemożliwego
Chciałbyś, żeby twoja córka została primabaleriną? Zastosuj wobec niej znaną w psychologii regułę niedostępności. Rzeczy trudniejsze do zdobycia są atrakcyjniejsze. Poinformuj ją, że szkoła do której ją zapisałeś jest jedyną w regionie i czekałeś rok na wolne miejsce. Przedstaw jej wizję zastania jedyną w klasie baletnicą. Lepiej jedź od razu po baletki, to działa!

5.Bądź wspaniałomyślny
Oczywiście tylko pozornie. Planujesz większą imprezę i chcesz uniknąć skarg sąsiadów? Zanim rozpoczniesz przygotowania do domówki, przejdź się do współlokatorów ze świeżo upieczonym ciastem i w ten sposób poinformuj ich o swoich planach. Kiedy będzie już naprawdę głośno, raczej nie będą czepiać się sympatycznego, młodego człowieka.

6.Postaw na konformizm
Walter Lippmann powiedział kiedyś: „Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele”. Zdanie to wyjaśnia naturę zasady społecznego dowodu słuszności. Ludzie podejmując decyzje odwołują się do tego, co na dany temat sądzą inni. Możesz wykorzystać to, kiedy chcesz przeforsować swój argument. Zamiast mówić o własnych przekonaniach i dowodach spróbuj powołać się na „większość”. Ustalając budżet reklamowy na następny rok, uzyskasz większe środki argumentując, że wszyscy konkurenci zwiększyli swoje wydatki na te cele. Lęk twojego dziecka przed psami uda Ci się przezwyciężyć, przez pokazanie mu nagrania, na którym dzieci bawią się ze swoimi pupilami.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź