Wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego

2

Gdy dobrze poznamy wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego przed zakupem, będziemy mogli wybrać idealne mieszkanie i cieszyć się nim długo. Opowiemy dziś o najważniejszych aspektach związanych z kupnem używanej nieruchomości.

Jeśli planujemy kupić mieszkanie lub dom z drugiej ręki, koniecznie musimy przed ostatecznym podjęciem decyzji zorientować się, jakie są wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego. Inaczej może okazać się, że przeoczyliśmy świetną okazję lub wybraliśmy ofertę, która nie była dla nas najlepsza – a przecież każda przeprowadzka pociąga za sobą znaczącą zmianę w życiu, więc warto ją dobrze rozważyć. Rozwiejemy dziś wątpliwości związane z najczęściej pojawiającymi się wadami i zaletami nieruchomości z rynku wtórnego.

Stan prawny nieruchomości

Jedną z najważniejszych spraw jest status prawny nieruchomości, którą chcemy kupić – gdy jest obciążona hipoteką lub mają do niej prawa osoby trzecie, może okazać się, że taki zakup przysporzy nam sporo problemów. Dlatego przed spisaniem umowy warto to dokładnie sprawdzić. Także koszty związane z zakupem (na przykład notariusz, wpis do księgi wieczystej) często są wyższe niż w wypadku nowych mieszkań. Niedostosowanie do współczesnych realiów funkcjonowania, przestarzałe rozwiązania technologiczne i brak pewnych udogodnień, takich jak parking podziemny czy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, to także częste wady nieruchomości z rynku wtórnego. Trzeba więc dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i tryb życia, a potem wybrać takie mieszkanie, które będzie do nich najlepiej dostosowane.

Nieruchomości na rynku wtórnym są tańsze i sprawdzone

Mimo wszystko, zalety nieruchomości z rynku wtórnego są niezaprzeczalne. Nie tylko są one tańsze niż te nowe, ale także sprawdzone – w końcu ktoś już tam mieszkał i większość usterek oraz wad mieszkania na pewno wyszła już na jaw. Możemy nasz nowy dom dokładnie obejrzeć i przekonać się, jak funkcjonuje, zanim jeszcze podejmiemy jakąkolwiek wiążącą decyzję. Czynniki takie jak hałas czy problemy z zaparkowaniem możemy zweryfikować od razu, bez czekania na zakończenie budowy i wprowadzenie się sąsiadów. Nie istnieje też ryzyko związane z bankructwem dewelopera lub wycofaniem się inwestora.

zalety rynku wtornego

Poza tym, infrastruktura wokół budynków powstałych już jakiś czas temu jest zwykle lepiej rozwinięta, a zagospodarowanie przestrzenne zaplanowane na wiele lat wprzód, dzięki czemu nie czekają nas przykre niespodzianki. Zalety nieruchomości z rynku wtórnego to także krótszy czas oczekiwania na wprowadzenie się (nie trzeba czekać na zakończenie budowy) oraz możliwość kupienia mieszkania lub domu już wykończonego, co zaoszczędzi nam dodatkowych kosztów z tym związanych. Również lokalizacja zazwyczaj będzie lepsza, niż w wypadku nowych budynków o podobnym standardzie i metrażu. A gdyby kiedyś przyszło nam sprzedawać mieszkanie lub dom, które kupiliśmy z drugiej ręki, jego wartość nie spadnie w międzyczasie tak znacznie, jak nowego.

Wybór miejsca zamieszkania zaważy na całym naszym przyszłym funkcjonowaniu, dlatego tak istotne jest, by był przemyślany i dobrze zaplanowany. Nim zdecydujemy, że kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, warto poznać wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego, ponieważ bardzo często po rozważeniu wszystkich za i przeciw okazują się one o wiele lepszym wyborem – nie tylko pod względem ceny, ale też innych czynników. Jeśli dobrze przemyślimy tę decyzję, zaprocentuje ona w przyszłości dobrym samopoczuciem i bezproblemowym funkcjonowaniem w przyszłym domu, a to na pewno wpłynie pozytywnie na wszystkie pozostałe aspekty naszego życia.

Więcej informacji na temat wad i zalet zakupu mieszkań lub domów z rynku wtórnego znajdziesz w artykule Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/wady-i-zalety-nieruchomosci-z-rynku-wtornego. Homescanner to ekspert w dziedzinie nieruchomości na rynku wtórnym.

Podziel się.

o autorze

2 komentarze

  1. niestety z tym halasem to prawda….Wprowadzilam sie do mieszkania na osiedlu ktore teoretycznie jest juz skonczone, ale tak naprawde caly czas trwaja remonty, bo osiedle jest nowe. Caly czas wiertary i tego tpu rzeczy, ja wiem ze ludzie musza to zrobic i kiedys to sie skonczy, ale na te chwile bardzo denerwuje – a do tego wszedzie to kontenery ze smieciami po remontach i budowach….

  2. To prawda, też to przerabiałam nim osiedle zostało zagospodarowane, teraz już deweloperzy w większości oddają wszystko uporządkowane

Zostaw odpowiedź