Materac dla seniora – jak wybrać?

0

Wybierając materac dla seniora powinniśmy określić, z jakimi problemami zdrowotnymi zmaga się starsza osoba i na podstawie tych informacji dokonać decyzji odnośnie kupna. Dobry sen to istotny czynnik, wpływający na nastrój oraz samopoczucie.

Materac dla seniora to ważny atrybut w jego życiu, ponieważ starsze osoby większość swoje czasu spędzają właśnie leżąc. W poniższym artykule określimy, z jakimi schorzeniami najczęściej borykają się seniorzy oraz postaramy się dobrać najodpowiedniejsze rodzaje materaców dla każdego z nich. Najważniejsze elementy właściwego materaca, to, przede wszystkim, twardość, rodzaj oraz materiał, z którego został wykonany.

Upowszechnił się pogląd, że im twardszy materac, tym lepiej podtrzymuje on kręgosłup. Jednak ogromnym błędem jest wybór zbyt twardego materaca, gdyż usili on tylko ból i pogorszy komfort snu. Odradza się wybór bonellowego materaca. Jeśli zależy nam na materacu sprężynowym, lepiej zwrócić uwagę na materace kieszeniowe, w których każda sprężyna znajduje się w oddzielnej kieszeni.

Bóle kręgosłupa

Najczęstszym problemem, z którym zmagają się osoby starsze to bóle kręgosłupa. Warto zauważyć, że problemy z kręgosłupem to nie tylko bóle szyi oraz odcinka lędźwiowego. Kręgosłup to fundament całego organizmu i schorzenia, związane z nim mogą wywoływać ból różnych części ciała, w tym klatki piersiowej, kończyn górnych i dolnych czy okolicy biodrowej.

W tym miejscu warto rozważyć kupno bardziej miękkiego materaca, na przykład lateksowego. Posiadają one doskonałe właściwości ortopedyczne. Są optymalnie twarde i dopasowują się do krzywizn ciała. Materace lateksowe nie powodują zbytniego ucisku, jednocześnie odpowiednio podtrzymując kręgosłup.

bol kregoslupa

Problemy ze stawami oraz reumatyzm

Osoby, u których występują problemy ze stawami bądź Ci, którzy chorują na osteoporozę, przy wyborze optymalnego materaca powinny kierować się stopniem miękkości. W dodatku osoby starsze spotykają się z wiotczeniem mięśni oraz ich skóra jest cieńsza, w związku z czym naturalna warstwa ochronna kości i stawów jest mniej odporna niż u osób młodych.

Idealnym wariantem dla seniora, borykającego się z ww. problemami będzie wybór materaca piankowego. Są to jedne z najmiększych materacy na rynku. Należy jednak pamiętać, że są to materace, przeznaczone dla osób o niewielkiem wadze ciała. Osoby, które mają problem z marznięciem w nocy, powinny zwrócić się ku materacom z owczej wełny. Ze względu na naturalny materiał, z którego zostały wykonane, sprawiają, że dłonie oraz stopy pozostają ciepłe i zapewnią odpowiedni relaks, potrzebny podczas snu.

Problemy z krążeniem

Częstym zmartwieniem seniorów bywają również problemy z krążeniem. Również w tym wypadku istnieje stosowne wyjście przy doborze materaca. W takich przypadkach szczególnie polecane są materace na bazie pianki termoelastycznej, które „zapamiętują” naszą sylwetkę. Pod wpływem nacisku i ciepła, wydzielanego przez organizm, dopasowują się do kształtu ciała. Zapewniają one właściwe położenie podczas snu oraz pełne odprężenie. Pozwalają spokojnie przespać całą noc. Biorąc pod uwagę, że osoby starsze często mają problemy z trzymaniem moczu, powinniśmy zaopatrzyć się w zdejmowaną powłokę, nieprzepuszczającą wilgoci.

powloki materac

Osoby obłożnie chore

Zdarzają się sytuacje, kiedy chora osoba praktycznie cały czas spędza w łóżku. W takim wypadku należy szczególnie zastanowić się nad doborem odpowiedniego materaca, gdyż jest to rzecz nie tylko do spania, ale również odpoczynku oraz wszelkiej aktywności. Największym problemem osób obłożnie chorych jest brak poruszania się, który w konsekwencji prowadzi do pojawienia się odleżyn.
Warto tutaj pomyśleć nad kupnem specjalnego materaca przeciwodleżynowego. Dopasowuje się on w sposób anatomiczny do właściwości sylwetki. Taki materac dynamicznie harmonizuje się z ciałem leżącego, błyskawicznie reagując na każdy jego ruch. Najczęściej są one stworzone z pianki poliuretanowej z maleńkimi otworami, które dbają o odpowiednią wentylację.
Należałoby również rozważyć zakup stelaża elektrycznego, dzięki któremu starsza osoba będzie mogła sama zmienić położenie materaca. Ułatwi to znacznie komfort odpoczynku zarówno samej osobie chorej, jak i jej bliskim.

Materac dla osób starszych to ważny atrybut w ich codziennym życiu, dlatego wybór odpowiedniego modelu może stać się nie lada wyzwaniem. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tym, na jakie niedomagania narzeka dana osoba i to właśnie pod nie dobierać odpowiedni rodzaj. Materace dla seniorów, które pomogą w bólach oferuje firma Art Medic https://materace-viscotherapy.pl. Wszystkie produkty dostępne w asortymencie sklepu są wykonane z najwyższą starannością.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź