Mała przestrzeń – Triki na małe mieszkanie

0

Jeśli martwi cię mała przestrzeń w mieszkaniu i nie wiesz co zrobić aby wydawało się ona większe to nie jesteś jedyny. W tym artykule postaramy się podać kilka sprawdzonych trików na małe mieszkanie.

Jedną z podstawowych zasad przy aranżacji niewielkich metrażowo pomieszczeń jest skrupulatne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Skoro nie możemy pozwolić sobie na swobodę przy wykorzystywaniu powierzchni poziomych, pamiętajmy o tym, że do dyspozycji pozostaje nam wysokość mieszkania. Możemy ją zagospodarować w różnoraki sposób, kreując różnorakie schowki , regały, wysokie pułki, czy szafy ciągnące się od podłogi, aż po sam sufit. Należy także zauważyć, że wysokie, długie, pionowe elementy, same w sobie powodują optyczne powiększenie wnętrza. Warto w takim wypadku skorzystać z profesjonalnych firm, które oferują możliwość zamówienia według swojego własnego projektu.

Warto również podzielić przestrzeń w taki sposób by stworzyć kilka funkcjonalnych stref. Możemy je oddzielić od siebie przy pomocy, kurtyny, szklanej ściany, czy regału z książkami. Ciekawym rozwiązaniem są również parawany, ponieważ są to rozwiązania tymczasowe i w dowolnym momencie mogą zostać usunięte, co pozwoli na nowo stworzyć wspólną przestrzeń.

Posiadacze niewielkich wnętrz powinni również pokochać meble wielofunkcyjne. Obecnie na rynku meblowym, producenci prześcigają się w swoich ofertach. Tworzą eleganckie, ładne kompozycje, trafiające w gusta nawet najbardziej wybrednych klientów. Kupić możemy, np. sprytne, składane sofy, wieczorem zmieniające się w łóżka do spania, składane stoliki, czy krzesła wyposażone w pojemniki do przechowywania różności.

mala przestrzen w mieszkaniu

By utrzymać optyczne poczucie większej przestrzeni należy dbać o porządek. Bałagan i rozgardiasz są największymi wrogami małych przestrzeni. Już pościelenie łóżka, sprzątnięcie talerzy ze stołu czy umycie naczyń sprawi, że mieszkanie wyda się przytulniejsze. Warto mieć kilka miejsc, do których możemy chować rzeczy tak, aby nie zalegały nam na pułkach czy szafkach. Obecnie możemy korzystać z tak szerokiego wachlarza pojemników, opakowań, szafek do przechowywania, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym trikiem na optyczne powiększenie małej przestrzeni jest zastosowanie w pomieszczeniach jasnych barw, oraz luster, które możemy umieścić bezpośrednio na ścianie lub, np. na szafie wnękowej. Warto również postawić na elementy dekoracyjne, które powinniśmy starannie dobrać, tak aby nie uzyskać odwrotnego efektu. Należy w tym wypadku zachować umiar i dobry styl. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie, np. trójwymiarowej fototapety czy dużych obrazów, tworzących, tzw. efekt, okna. Architekci zalecają również patent, polegający na pomalowaniu tylko jednej ściany na mocniejszy, wyrazisty kolor, zostawiając pozostałe w bieli. Jest to szybki sposób na to aby dany pokój wydawał się większy.

Zastosowanie opisanych powyżej trików i patentów, z pewnością pozwoli optycznie powiększyć nawet niewielkie mieszkania i sprawi, że wydadzą się one większe, przytulniejsze, a wszystko to przy niewielkim nakładzie finansowym.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź