Jak znaleźć pracę? 5 powodów, dlaczego jeszcze jej nie masz

0

Nie wiesz jak znaleźć pracę, bo wysłałeś już setki aplikacji, a telefon ciągle milczy? A może dopiero zaczynasz swoją karierę i chciałbyś wiedzieć, jak skutecznie znaleźć pracę swoich marzeń? Dowiedz się jakich błędów nie popełniać.

1.Nieznajomość rynku pracy
To jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają kandydaci. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie, ale im więcej wiesz o rynku pracy w twoim regionie, tym lepiej dla Ciebie. Orientacja w bieżących trendach może ułatwić Ci wpasowanie się w pożądany kanon pracownika. Nie musimy chyba przypominać o znajomości firm, które uchodzą za liderów w określonej branży. Jeśli chcesz zdobyć pracę jako specjalista IT w Łodzi, to powinieneś znać firmy funkcjonujące na rynku. Dobrą metodą, zwłaszcza dla świeżo upieczonych absolwentów jest tworzenie map firm oraz śledzenie ich działalności w mediach społecznościowych. W ten sposób, jako jedni z pierwszych możemy dowiedzieć się o prowadzonej rekrutacji.

2.Niedopasowanie do rynku pracy
Od Ciebie samego zależy, czy dostaniesz pracę, o jakiej marzysz. Zdarza się, że to co dla jednego pracodawcy nie ma żadnego znaczenia, dla innego jest warunkiem koniecznym. Możesz mieć kilkuletnie doświadczenie zawodowe poparte listami referencyjnymi od poprzednich pracodawców, ale nie dostaniesz pracy w firmie X, bo nie znasz wymaganego przez nich niemieckiego. Gdybyś wiedział, że wymagają znajomości tego języka, z pewnością poszedłbyś na kurs. Czynnikiem mającym wpływ na znalezienie zatrudnienia jest również wybór kierunku studiów. Jeśli skończyłeś renowację zabytków, a w twoim mieście są same zakłady produkcyjne, to znalezienie pracy w zawodzie może okazać się naprawdę trudne.

3.Zawyżona samoocena
Jeśli niedawno skończyłeś studia, nie masz doświadczenia zawodowego (nie licząc staży i praktyk), to nie oczekuj, że dostaniesz kierownicze stanowisko. Pamiętaj, że każdy od czegoś zaczynał. To, że posiadasz wskazane przez pracodawcę umiejętności miękkie, nie oznacza, że sprawdzisz się w roli menedżera dużej firmy. Spróbuj aplikować na niższe stanowisko. Jeśli będziesz dobry, możesz spodziewać się awansu.

szukanie pracy

4.Złe pierwsze wrażenie
Od twojego wkładu włożonego w proces poszukiwania pracy zależy twój sukces. Wysyłanie tego samego CV oraz listu motywacyjnego do wszystkich firm w okolicy jest niewybaczalnym błędem. Nasze dokumenty aplikacyjne powinny być dopasowane do konkretnych ofert. Pisząc list motywacyjny wyeksponujmy te informacje, które pokrywają się z oczekiwaniami pracodawcy. Zadbajmy również o spójną i ciekawą szatę graficzną plików. Jeśli już decydujemy się aplikować mailowo, nie wysyłajmy pustej wiadomości z załącznikami. Dlaczego pracodawca ma zapoznać się z twoim CV, jeśli Ty nie poświęciłeś mu kilku minut na napisanie wiadomości? Pamiętaj, że w momencie kliknięcia przycisku „wyślij” pracujesz na swój wizerunek. Szukając pracy nie zapominaj o mediach społecznościowych. Może dobrze byłoby usunąć kompromitujące materiały z Facebooka?

5.Brak znajomości
Oczywiście nie możemy polegać na innych i czekać, jak ktoś nam coś załatwi. Jednak powinniśmy prowadzić aktywny networking przez budowanie własnej sieci kontaktów zawodowych. Dajmy się poznać lokalnej społeczności poprzez uczestnictwo w spotkaniach branżowych, czy otwartych wykładach i prelekcjach. Być może, podczas jednej niezobowiązującej rozmowy z przedstawicielem firmy, zostaniemy zaproszeni do współpracy?

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź